Založ si blog

Niečo o svetle, čase a dĺžke

Einstein svoje myšlienkové experimenty odvodzoval s hypotetického vlaku ktorého rovnomerná rýchlosť bola blízka rýchlosti c. Popíšem jeho predstavy ako som sa dozvedel z jeho životopisného filmu Génius.

Predstavme si, že do vlaku udrú dva blesky naraz. Jeden na konci druhý na začiatku vlaku. Porovateľ je v strede vlaku. Pretože vlak sa pohne o čas t na vzdialenosť v*t a bod kde udrel blesk sa nepohne tak sa dráha svetla predĺži a signál príde neskôr. Ale naopak blesk ktorý udrie na začiatku dráhy zaznamená skôr tam sa vzdialenosť skráti. Znázornil som to vnútrajškom dvoch vagónov vedľa seba. Jeden vagón stojí a druhý sa pohybuje rovnomernou rýchlosťou v. V strede vagónov je žiarovka a pod ňou detektor svetla. V momente keď sa stredy prekrývajú tak bliknú žiarovky. Vo vagóne ktorý stojí označený S, svetlo na detektor dopadne vo vzdialenosti c*t0. Ale pri pohybujúcom vagóne S´ sa detektor pohne o vzdialenosť v*t. Zachytí svetlo s kužeľa žiarovky pod určitým uhlom. Podľa druhého vagónu vidieť, že vzdialenosti vytvorili pravouhlý trojuholník. Vzdialenosti c*t0v*t sú kolmé a vzdialenosť c*t je prepona a určuje vzdialenosť detektora svetla od bodu kde žiarovka na pohybujúcom vagóne blikla. Ten bod kde žiarovka blikla sa neposunul ale žiarovka a detektor sa posunuli o vzdialenosť v*t. Je to preto lebo rýchlosť svetla nie závislá na rýchlosti zdroja. Vzdialenosti  c*t0v*t poznáme tak si môžeme vyrátať čas t podľa Pytagorovej vety. Úpravou vzorca (c*t)2=(v*t)2+(c*t0)2 dostaneme vzorec t=t0/(1-v2/c2)1/2.

To znamená, že čas na pohybujúcom vagóne bol pomalší, lebo signál detektor zachytil neskôr. Poviete si veď je to samozrejme, že to ten detektor zachytil neskôr, prečo by mal byť čas byť pomalší. Urobme takúto úvahu. Zmenšujme ten vagón tak, že by sa nám zmestil jeho vnútrajšok medzi atómy. Medzi atómami je dokonalé vákuum. Pohyb elektrónov nám pole vytvára elektromagnetické pole. Detektor majme fiktívny. Nastane taká istá situácia ale tu už elektromagnetické vlny zmenia tvar a vlnovú dĺžku. To isté bude platiť aj pre samotné elektróny a častice z ktorých sa skladá jadro atómu. Celá pohybujúca sústava sa skladá z elementárnych častíc. Keď sa bude čas spomaľovať na elementárnych časticiach tak celá sústava sa tomu prispôsobí.

Čo vlastne znamená spomaľovanie plynutia času. Informácia ktorú dostanem za čas t0 zaznamenám za čas t ktorý je dlhší ako čas t0. Informáciu dostávam prostredníctvom fotónu.Tento relativistický jav sa volá dilatácia času.

Na začiatku som písal, že vzdialenosť od začiatku vlaku kde udrel blesk sa skráti, zaznamenáme kratšiu dĺžku pretože za čas t sa vlak priblíži k bodu kde udrel blesk na začiatku vlaku. Čas sa rýchlosťou predlžuje ale dĺžky sa skracujú. O dĺžkach napíšem v druhej časti.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Prečo je rýchlosť svetla vo vákuu presná keď ju nevieme odmerať

19.03.2018

Do týchto spolitizovaných blogov skúsim napísať blog z fyziky. Možno si to niekto aj prečíta. Rýchlosť svetla vo vákuu má presnú hodnotu c=299792458 m/s táto hodnota je dohodnutá. Túto viac »

Opravená mechanika II.

12.02.2018

V predchadzajúcom blogu som písal, že do vzorca pre odvodenie kinetickej energie musíme vypočítať tento integrál Tento integrál sa musí riešiť tzv. substitúciou. Tzn. že musíme v člene viac »

Opravená mechanika

06.02.2018

Po definovaní hmotnosti v závislosti na rýchlosti znamená, že kinetická energia musí byť interpretovaná ináč pretože teleso pri zrýchľovaní menilo aj svoju hmotnosť. Sila preto musí byť viac »

Koruna, Česko

Číňania z CEFC cúvajú z navýšenia podielu v J&T Finance Group

19.03.2018 22:56

Čínska skupina CEFC stiahla žiadosť o navýšenie podielu v skupine J&T Finance Group, ktorú podala Českej národnej banke (ČNB).

Trump

Donald Trump chce zaviesť trest smrti pre drogových priekupníkov

19.03.2018 22:42

Prijatie zákona zavádzajúceho absolútny trest pre dílerov je podľa komentátorov málo pravdepodobné, pretože zákonodarcovia sa k návrhu stavajú skôr skepticky.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Bystrá škôlka

19.03.2018 21:39

Bystrá škôlka ponúka vzdelávanie v anglickom a slovenskom jazyku na princípoch Montessori pedagogiky.

Spoločnosť Prometheus

Spoločnosť Prometheus - združenie svetských humanistov

19.03.2018 21:33

Celoslovenské O. Z. zamerané na propagáciu nenáboženského pohľadu na svet, vedy a demokracie. Presadzujeme finančnú a ideologickú odluku cirkví od štátu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 193193x
Priemerná čítanosť článkov: 1756x

Autor blogu

Kategórie