Založ si blog

Niečo o svetle, čase a dĺžke

Einstein svoje myšlienkové experimenty odvodzoval s hypotetického vlaku ktorého rovnomerná rýchlosť bola blízka rýchlosti c. Popíšem jeho predstavy ako som sa dozvedel z jeho životopisného filmu Génius.

Predstavme si, že do vlaku udrú dva blesky naraz. Jeden na konci druhý na začiatku vlaku. Porovateľ je v strede vlaku. Pretože vlak sa pohne o čas t na vzdialenosť v*t a bod kde udrel blesk sa nepohne tak sa dráha svetla predĺži a signál príde neskôr. Ale naopak blesk ktorý udrie na začiatku dráhy zaznamená skôr tam sa vzdialenosť skráti. Znázornil som to vnútrajškom dvoch vagónov vedľa seba. Jeden vagón stojí a druhý sa pohybuje rovnomernou rýchlosťou v. V strede vagónov je žiarovka a pod ňou detektor svetla. V momente keď sa stredy prekrývajú tak bliknú žiarovky. Vo vagóne ktorý stojí označený S, svetlo na detektor dopadne vo vzdialenosti c*t0. Ale pri pohybujúcom vagóne S´ sa detektor pohne o vzdialenosť v*t. Zachytí svetlo s kužeľa žiarovky pod určitým uhlom. Podľa druhého vagónu vidieť, že vzdialenosti vytvorili pravouhlý trojuholník. Vzdialenosti c*t0v*t sú kolmé a vzdialenosť c*t je prepona a určuje vzdialenosť detektora svetla od bodu kde žiarovka na pohybujúcom vagóne blikla. Ten bod kde žiarovka blikla sa neposunul ale žiarovka a detektor sa posunuli o vzdialenosť v*t. Je to preto lebo rýchlosť svetla nie závislá na rýchlosti zdroja. Vzdialenosti  c*t0v*t poznáme tak si môžeme vyrátať čas t podľa Pytagorovej vety. Úpravou vzorca (c*t)2=(v*t)2+(c*t0)2 dostaneme vzorec t=t0/(1-v2/c2)1/2.

To znamená, že čas na pohybujúcom vagóne bol pomalší, lebo signál detektor zachytil neskôr. Poviete si veď je to samozrejme, že to ten detektor zachytil neskôr, prečo by mal byť čas byť pomalší. Urobme takúto úvahu. Zmenšujme ten vagón tak, že by sa nám zmestil jeho vnútrajšok medzi atómy. Medzi atómami je dokonalé vákuum. Pohyb elektrónov nám pole vytvára elektromagnetické pole. Detektor majme fiktívny. Nastane taká istá situácia ale tu už elektromagnetické vlny zmenia tvar a vlnovú dĺžku. To isté bude platiť aj pre samotné elektróny a častice z ktorých sa skladá jadro atómu. Celá pohybujúca sústava sa skladá z elementárnych častíc. Keď sa bude čas spomaľovať na elementárnych časticiach tak celá sústava sa tomu prispôsobí.

Čo vlastne znamená spomaľovanie plynutia času. Informácia ktorú dostanem za čas t0 zaznamenám za čas t ktorý je dlhší ako čas t0. Informáciu dostávam prostredníctvom fotónu.Tento relativistický jav sa volá dilatácia času.

Na začiatku som písal, že vzdialenosť od začiatku vlaku kde udrel blesk sa skráti, zaznamenáme kratšiu dĺžku pretože za čas t sa vlak priblíži k bodu kde udrel blesk na začiatku vlaku. Čas sa rýchlosťou predlžuje ale dĺžky sa skracujú. O dĺžkach napíšem v druhej časti.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Trochu elektrotechniky dokončenie

21.09.2018

Dokončím články o elektrotechnike popisom Maxwellových výpočtov rýchlosti elektromagnetických vĺn. Maxwellové rovnice boli veľmi komplikované ale v konečnom výsledku vcelku jednoduché. viac »

Trochu elektrotechniky II

18.09.2018

Pokračujem v prvom článku o elektrotechnike. Chcem poukázať na to kde sa vlastne zrodila teória relativity. Silovými účinkami elektrického náboja v magnetickom poly sa zaoberal holandský fyzik viac »

Trochu elektrotechniky

11.09.2018

Napíšem zase nudný blog, niečo z histórie fyziky V tomto článku by som chcel objasniť kde vlastne sa začalo uvažovať o rýchlosti c a teórii relativity. Písal som v predchadzajúcich článkoch viac »

Elektromobil

Žiadne nové autá na benzín či naftu od roku 2025. Pomohlo by to ekológii

22.09.2018 18:56

Ak chceme, aby sa planéta otepľovala pomalšie, v Európy by sa po roku 2025 nemalo dostať do premávky žiadne auto na fosílne palivá.

Povodne na východnom Slovensku

Na Hornáde pri Košiciach zistili únik neznámej látky

22.09.2018 18:56

Hasičom nahlásili olejovú škvrnu na približne kilometrovom úseku celej šírky rieky.

pápež, čína, vatikán,

Vatikán uzavrel s Čínou prelomovú dohodu o vymenúvaní biskupov

22.09.2018 16:50

Peking roky trval na tom, že musí schvaľovať biskupov v Číne, čo však je v katolíckej cirkvi výlučná právomoc pápeža.

Hasan Rúhání

Rúhání Trumpovi: V konflikte s Iránom neuspeješ rovnako ako Husajn

22.09.2018 16:26

Iránsky prezident dodal, že Teherán sa napriek tlaku zo strany Spojených štátov nevzdá svojich rakiet.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 215803x
Priemerná čítanosť článkov: 1813x

Autor blogu

Kategórie