Založ si blog

Mal Newton vo všetkom pravdu?

V predchádzajúcich blogoch som spomínal hybnosť p ktorá je síce nemerateľná ale definovaná výpočtom ale podľa kinetickej energie Ek sa dá vypočítať, pretože aj teleso pohybujúce sa zotrvačnosťou má danú rýchlosť a hmotnosť. Rozdiel vo vzorcoch je iba v mocnine na rýchlosti, Ek=m*v2 a hybnosť je p=m*v. Kinetická energia sa priamo odmerať nedá ale dá sa zmerať podľa vykonanej mechanickej práce resp. keď poznáme hmotnosť a rýchlosť, ktorá sa dá odmerať tak ju vieme vypočítať.

Pri hybnosti existuje zákon zachovania hybnosti. Hovorí, že hmotnosť krát rýchlosť bude vždy rovnaká, keď zväčšíme hmotnosť pri pohybe telesa rýchlosť sa lineárne zmenší. Taký najjednoduchší príklad je pri nepružnej zrážke dvoch telies, kde jedno teleso o hmotnosti m sa pohybuje rýchlosťou v teleso ktoré stojí bude mať hmotnosť m0. Keď sa spoja po určitej dobe sa rýchlosť ustáli a pôjdu menšou rýchlosťou u. to sa dá rozpísať do vzorca m*v=(m+m0)*u. S toho vzorca je odvodený vzťah pre rýchlosť uu=m*v/(m+m0). Pri rovnosti hmotnosti mm0 môžeme výpočet pre rýchlosť u rozpísať do vzorca v-m*v/(m+m0)=u. Je to vlastne rozdiel rýchlostí. V minulom blogu som písal, že obyčajný vzorec pre skladanie rýchlosti sa dá použiť iba pri rýchlostiach oveľa nižších ako rýchlosť svetla vo vákuu c. Pretože rýchlosťou sa čas na pohybujúcej sústave predlžuje a na sústave ktorá stojí sa dĺžka skracuje tak nikdy nepresiahne hmotný bod rýchlosť svetla. Čas a dĺžka sú odvodené z rýchlostí svetla. Písal som o tom v minulých blogoch. Skladanie rýchlosti som odvodil v minulých blogoch. Rozdiel rýchlosti má vzorec u=ω-v/1-u*v/c2. ω je najvyššia rýchlosť. Rýchlosť je rýchlosť ktorú odratavame.je výsledná rýchlosť. V tom prípade ale nebude platiť rovnosť hybnosti pretože súčet rýchlostí nebude lineárny, toho si všimol Einstein. Keď dosadíme do rovnice u=ω-v za ω rýchlosť v za v dosadíme m*v/(m+m0) dostaneme rovnicu  v-m*v/(m+m0)=u Einstein si uvedomil, že to bude platiť iba pre malé rýchlosti tak musel použiť pre rozdiel rýchlosti relativistický výpočet

Rovnicu pre zachovanie hybnosti prepísal na tvar pomocou úpravy zlomkov.

 

 

Vykrátením tejto rovnice členom 1-m*v2/(m+m0)*c2

dostaneme rovnicu

Túto rovnicu môžeme upraviť na vzťah  

Z tejto rovnice vydelením člena 1-u*m2/c2 a odmocnením rovnice získame konečný vzťah pre hmotnosť

Tento vzťah hovorí, že teleso rýchlosťou mení svoju hmotnosť a pri rýchlosti svetla by bola hmotnosť telesa nekonečná. To ale nabúrava celú Newtonovú fyziku. Jedno je matematické odvodenie a druhé je praktické odskúšanie teórie. Pre teleso mal zrazu dve hmotnosti. V kľude, keď teleso stálo tak malo hmotnosť m0 a v pohybe hmotnosť m0 narástla na hmotnosť m podľa daného vzťahu. Problém bol ako vlastne zmeriame rozdiely hmotností. Einsteina napadlo, že keď bude mať teleso hmotnosť m0 a môže mať aj určitú potenciálnu, vlastnú energiu. Nazval ju kľudová energia označil ju E0.

Nabudúce o tom napíšem blog

Rýchlosť svetla a hodnoty vákua

04.04.2018

V minulom blogu som spomenul, že hodnota 1A ampera bola 1desatina pôvodnej jednotky abamper 1abA. Bola znížená z praktických dôvodov. 1A je taká hodnota pri ktorej prierezom vodiča prejde elektrický viac »

Prečo je rýchlosť svetla vo vákuu presná keď ju nevieme odmerať

19.03.2018

Do týchto spolitizovaných blogov skúsim napísať blog z fyziky. Možno si to niekto aj prečíta. Rýchlosť svetla vo vákuu má presnú hodnotu c=299792458 m/s táto hodnota je dohodnutá. Túto viac »

Opravená mechanika II.

12.02.2018

V predchadzajúcom blogu som písal, že do vzorca pre odvodenie kinetickej energie musíme vypočítať tento integrál Tento integrál sa musí riešiť tzv. substitúciou. Tzn. že musíme v člene viac »

NTU robot, Singapur

Robot zložil stoličku z Ikea za dvadsať minút. Za koľko to zvládnete vy?

21.04.2018 06:49

Jedenásť minút premýšľať, deväť minút skladal. Singapurským vedcom sa podarilo vyvinúť robota, ktorý zložil stoličku Ikea.

KĽDR, raketa, Kim Čong-un

Kim zastavil jadrové i raketové testy a uzavrie strelnicu

21.04.2018 06:20

Severokórejský vodca Kim Čong-un oznámil, že KĽDR s okamžitou platnosťou zastavuje jadrové a raketové testy a uzavrie jadrovú strelnicu na severe krajiny.

žena tulipány medická záhrada Bratislava deti

V sobotu teplomer zaútočí na tridsiatku

21.04.2018 06:00

Počasie z posledných dní spôsobí, že tohtoročný apríl bude patriť k najteplejším v histórii meteorologických meraní.

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov nevylučuje dodanie striel S-300 sýrskemu režimu

20.04.2018 23:11

Ruský minister zahraničných vecí ďalej uviedol, že Rusko sa v minulosti vyhýbalo dodávaniu týchto systémov Asadovej vláde z dôvodu nátlaku Západu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 196561x
Priemerná čítanosť článkov: 1771x

Autor blogu

Kategórie