Založ si blog

Mal Newton vo všetkom pravdu?

V predchádzajúcich blogoch som spomínal hybnosť p ktorá je síce nemerateľná ale definovaná výpočtom ale podľa kinetickej energie Ek sa dá vypočítať, pretože aj teleso pohybujúce sa zotrvačnosťou má danú rýchlosť a hmotnosť. Rozdiel vo vzorcoch je iba v mocnine na rýchlosti, Ek=m*v2 a hybnosť je p=m*v. Kinetická energia sa priamo odmerať nedá ale dá sa zmerať podľa vykonanej mechanickej práce resp. keď poznáme hmotnosť a rýchlosť, ktorá sa dá odmerať tak ju vieme vypočítať.

Pri hybnosti existuje zákon zachovania hybnosti. Hovorí, že hmotnosť krát rýchlosť bude vždy rovnaká, keď zväčšíme hmotnosť pri pohybe telesa rýchlosť sa lineárne zmenší. Taký najjednoduchší príklad je pri nepružnej zrážke dvoch telies, kde jedno teleso o hmotnosti m sa pohybuje rýchlosťou v teleso ktoré stojí bude mať hmotnosť m0. Keď sa spoja po určitej dobe sa rýchlosť ustáli a pôjdu menšou rýchlosťou u. to sa dá rozpísať do vzorca m*v=(m+m0)*u. S toho vzorca je odvodený vzťah pre rýchlosť uu=m*v/(m+m0). Pri rovnosti hmotnosti mm0 môžeme výpočet pre rýchlosť u rozpísať do vzorca v-m*v/(m+m0)=u. Je to vlastne rozdiel rýchlostí. V minulom blogu som písal, že obyčajný vzorec pre skladanie rýchlosti sa dá použiť iba pri rýchlostiach oveľa nižších ako rýchlosť svetla vo vákuu c. Pretože rýchlosťou sa čas na pohybujúcej sústave predlžuje a na sústave ktorá stojí sa dĺžka skracuje tak nikdy nepresiahne hmotný bod rýchlosť svetla. Čas a dĺžka sú odvodené z rýchlostí svetla. Písal som o tom v minulých blogoch. Skladanie rýchlosti som odvodil v minulých blogoch. Rozdiel rýchlosti má vzorec u=ω-v/1-u*v/c2. ω je najvyššia rýchlosť. Rýchlosť je rýchlosť ktorú odratavame.je výsledná rýchlosť. V tom prípade ale nebude platiť rovnosť hybnosti pretože súčet rýchlostí nebude lineárny, toho si všimol Einstein. Keď dosadíme do rovnice u=ω-v za ω rýchlosť v za v dosadíme m*v/(m+m0) dostaneme rovnicu  v-m*v/(m+m0)=u Einstein si uvedomil, že to bude platiť iba pre malé rýchlosti tak musel použiť pre rozdiel rýchlosti relativistický výpočet

Rovnicu pre zachovanie hybnosti prepísal na tvar pomocou úpravy zlomkov.

 

 

Vykrátením tejto rovnice členom 1-m*v2/(m+m0)*c2

dostaneme rovnicu

Túto rovnicu môžeme upraviť na vzťah  

Z tejto rovnice vydelením člena 1-u*m2/c2 a odmocnením rovnice získame konečný vzťah pre hmotnosť

Tento vzťah hovorí, že teleso rýchlosťou mení svoju hmotnosť a pri rýchlosti svetla by bola hmotnosť telesa nekonečná. To ale nabúrava celú Newtonovú fyziku. Jedno je matematické odvodenie a druhé je praktické odskúšanie teórie. Pre teleso mal zrazu dve hmotnosti. V kľude, keď teleso stálo tak malo hmotnosť m0 a v pohybe hmotnosť m0 narástla na hmotnosť m podľa daného vzťahu. Problém bol ako vlastne zmeriame rozdiely hmotností. Einsteina napadlo, že keď bude mať teleso hmotnosť m0 a môže mať aj určitú potenciálnu, vlastnú energiu. Nazval ju kľudová energia označil ju E0.

Nabudúce o tom napíšem blog

Svetlo a konštanta

13.06.2018

Popis spektra žiarenia sa cez Raylegh - Jeansovho vyžarovacieho zákona a Wienovho vyžarovacieho zákona sa dostal do slepej uličky, pretože jeden popisoval spektrum žiarenia presne pri nízkych viac »

Teplo a svetlo III

06.06.2018

Pokračujem v doplnení článku o teple a svetle. Trochu tie jednotlivé blogy píšem od konca. Musím presnejšie vysvetliť ako sme sa vlastne dostali ku vzťahom pre žiarenie. Prví sa o popis svetelného viac »

Teplo a svetlo II

23.05.2018

Trochu by som chcel nadviazať na predchadzajúci článok. Boli tam Plancková konštanta a Wienová konštanta. Pri ich matematickom odvodení sa využila tzv. Bolztmanová konštanta. Trochu ju rozvediem viac »

sarmat

Rusi zverejnili nové videá svojich špičkových zbraní, pozrite si ich

19.07.2018 22:29

Futuristické zbrane, z ktorých niektoré sú už v službe, sú navrhnuté tak, aby poskytli Rusku silný odstrašujúci účinok proti akejkoľvek agresii.

Finland Trump Putin Summit

Čiernohorci odmietli slová Trumpa, že by boli schopní vyvolať svetovú vojnu

19.07.2018 21:57

"Čierna Hora je maličká krajina s veľmi silnými ľuďmi... Majú veľmi tvrdých ľudí. Môžu sa stať útočnými a - dobré ráno - máme tu tretiu svetovú vojnu," povedal Trump.

Ukrajina, vojaci

Rusko sa ospravedlnilo arménskemu Paniku za spôsobenú paniku

19.07.2018 21:27

Počas neohláseného cvičenia ruskí vojaci v dedine strieľali a prechádzali vojenskými vozidlami.

orbán, jad va-šem

Protestujúci bránili Orbánovi v ceste od pomníka holokaustu Jad va-šem

19.07.2018 21:13

Protestujúci niesli transparenty s nápisi "Nikdy viac!" a "Hanbi sa!" v maďarskom a hebrejskom jazyku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 116
Celková čítanosť: 206594x
Priemerná čítanosť článkov: 1781x

Autor blogu

Kategórie