Založ si blog

Mal Newton vo všetkom pravdu?

V predchádzajúcich blogoch som spomínal hybnosť p ktorá je síce nemerateľná ale definovaná výpočtom ale podľa kinetickej energie Ek sa dá vypočítať, pretože aj teleso pohybujúce sa zotrvačnosťou má danú rýchlosť a hmotnosť. Rozdiel vo vzorcoch je iba v mocnine na rýchlosti, Ek=m*v2 a hybnosť je p=m*v. Kinetická energia sa priamo odmerať nedá ale dá sa zmerať podľa vykonanej mechanickej práce resp. keď poznáme hmotnosť a rýchlosť, ktorá sa dá odmerať tak ju vieme vypočítať.

Pri hybnosti existuje zákon zachovania hybnosti. Hovorí, že hmotnosť krát rýchlosť bude vždy rovnaká, keď zväčšíme hmotnosť pri pohybe telesa rýchlosť sa lineárne zmenší. Taký najjednoduchší príklad je pri nepružnej zrážke dvoch telies, kde jedno teleso o hmotnosti m sa pohybuje rýchlosťou v teleso ktoré stojí bude mať hmotnosť m0. Keď sa spoja po určitej dobe sa rýchlosť ustáli a pôjdu menšou rýchlosťou u. to sa dá rozpísať do vzorca m*v=(m+m0)*u. S toho vzorca je odvodený vzťah pre rýchlosť uu=m*v/(m+m0). Pri rovnosti hmotnosti mm0 môžeme výpočet pre rýchlosť u rozpísať do vzorca v-m*v/(m+m0)=u. Je to vlastne rozdiel rýchlostí. V minulom blogu som písal, že obyčajný vzorec pre skladanie rýchlosti sa dá použiť iba pri rýchlostiach oveľa nižších ako rýchlosť svetla vo vákuu c. Pretože rýchlosťou sa čas na pohybujúcej sústave predlžuje a na sústave ktorá stojí sa dĺžka skracuje tak nikdy nepresiahne hmotný bod rýchlosť svetla. Čas a dĺžka sú odvodené z rýchlostí svetla. Písal som o tom v minulých blogoch. Skladanie rýchlosti som odvodil v minulých blogoch. Rozdiel rýchlosti má vzorec u=ω-v/1-u*v/c2. ω je najvyššia rýchlosť. Rýchlosť je rýchlosť ktorú odratavame.je výsledná rýchlosť. V tom prípade ale nebude platiť rovnosť hybnosti pretože súčet rýchlostí nebude lineárny, toho si všimol Einstein. Keď dosadíme do rovnice u=ω-v za ω rýchlosť v za v dosadíme m*v/(m+m0) dostaneme rovnicu  v-m*v/(m+m0)=u Einstein si uvedomil, že to bude platiť iba pre malé rýchlosti tak musel použiť pre rozdiel rýchlosti relativistický výpočet

Rovnicu pre zachovanie hybnosti prepísal na tvar pomocou úpravy zlomkov.

 

 

Vykrátením tejto rovnice členom 1-m*v2/(m+m0)*c2

dostaneme rovnicu

Túto rovnicu môžeme upraviť na vzťah  

Z tejto rovnice vydelením člena 1-u*m2/c2 a odmocnením rovnice získame konečný vzťah pre hmotnosť

Tento vzťah hovorí, že teleso rýchlosťou mení svoju hmotnosť a pri rýchlosti svetla by bola hmotnosť telesa nekonečná. To ale nabúrava celú Newtonovú fyziku. Jedno je matematické odvodenie a druhé je praktické odskúšanie teórie. Pre teleso mal zrazu dve hmotnosti. V kľude, keď teleso stálo tak malo hmotnosť m0 a v pohybe hmotnosť m0 narástla na hmotnosť m podľa daného vzťahu. Problém bol ako vlastne zmeriame rozdiely hmotností. Einsteina napadlo, že keď bude mať teleso hmotnosť m0 a môže mať aj určitú potenciálnu, vlastnú energiu. Nazval ju kľudová energia označil ju E0.

Nabudúce o tom napíšem blog

Opravená mechanika II.

12.02.2018

V predchadzajúcom blogu som písal, že do vzorca pre odvodenie kinetickej energie musíme vypočítať tento integrál Tento integrál sa musí riešiť tzv. substitúciou. Tzn. že musíme v člene viac »

Opravená mechanika

06.02.2018

Po definovaní hmotnosti v závislosti na rýchlosti znamená, že kinetická energia musí byť interpretovaná ináč pretože teleso pri zrýchľovaní menilo aj svoju hmotnosť. Sila preto musí byť viac »

Základy mechaniky II.

26.01.2018

V minulom článku som spomenul mechanickú prácu W a kinetickú energiu Ek. Mechanická práca je súčet všetkých síl pôsobiacich na elementoch dráhy. Pokiaľ by sme uvažovali plynulé zrýchlenie viac »

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky exprezident usvedčený z korupcie bude opäť kandidovať. Posledné slovo bude mať súd

22.02.2018 07:07

Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva oznámil, že bude kandidovať na úrad hlavy štátu.

Sergej Lavrov, ruský minister zahraničia

Našim srbským priateľom pomôžeme, sľubuje Lavrov pred rozhovormi o Kosove

22.02.2018 06:20

Rusko je pripravené zapojiť sa ako sprostredkovateľ do rozšírených rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou, ak si to Belehrad bude želať.

Grécko, pláž, Zakynthos

Grécky ostrov Zakynthos zasiahlo zemetrasenie

22.02.2018 06:12

Zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 4,8 zasiahlo oblasť pri západogréckom ostrove Zakynthos.

depresia, únava, žena, smútok

Čakárne psychiatrov praskajú vo švíkoch

22.02.2018 06:00

Ministerstvo zdravotníctva zvažuje, že liečbu ľahších porúch presunie na iných lekárov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 109
Celková čítanosť: 188975x
Priemerná čítanosť článkov: 1734x

Autor blogu

Kategórie