Založ si blog

Mal Newton vo všetkom pravdu?

V predchádzajúcich blogoch som spomínal hybnosť p ktorá je síce nemerateľná ale definovaná výpočtom ale podľa kinetickej energie Ek sa dá vypočítať, pretože aj teleso pohybujúce sa zotrvačnosťou má danú rýchlosť a hmotnosť. Rozdiel vo vzorcoch je iba v mocnine na rýchlosti, Ek=m*v2 a hybnosť je p=m*v. Kinetická energia sa priamo odmerať nedá ale dá sa zmerať podľa vykonanej mechanickej práce resp. keď poznáme hmotnosť a rýchlosť, ktorá sa dá odmerať tak ju vieme vypočítať.

Pri hybnosti existuje zákon zachovania hybnosti. Hovorí, že hmotnosť krát rýchlosť bude vždy rovnaká, keď zväčšíme hmotnosť pri pohybe telesa rýchlosť sa lineárne zmenší. Taký najjednoduchší príklad je pri nepružnej zrážke dvoch telies, kde jedno teleso o hmotnosti m sa pohybuje rýchlosťou v teleso ktoré stojí bude mať hmotnosť m0. Keď sa spoja po určitej dobe sa rýchlosť ustáli a pôjdu menšou rýchlosťou u. to sa dá rozpísať do vzorca m*v=(m+m0)*u. S toho vzorca je odvodený vzťah pre rýchlosť uu=m*v/(m+m0). Pri rovnosti hmotnosti mm0 môžeme výpočet pre rýchlosť u rozpísať do vzorca v-m*v/(m+m0)=u. Je to vlastne rozdiel rýchlostí. V minulom blogu som písal, že obyčajný vzorec pre skladanie rýchlosti sa dá použiť iba pri rýchlostiach oveľa nižších ako rýchlosť svetla vo vákuu c. Pretože rýchlosťou sa čas na pohybujúcej sústave predlžuje a na sústave ktorá stojí sa dĺžka skracuje tak nikdy nepresiahne hmotný bod rýchlosť svetla. Čas a dĺžka sú odvodené z rýchlostí svetla. Písal som o tom v minulých blogoch. Skladanie rýchlosti som odvodil v minulých blogoch. Rozdiel rýchlosti má vzorec u=ω-v/1-u*v/c2. ω je najvyššia rýchlosť. Rýchlosť je rýchlosť ktorú odratavame.je výsledná rýchlosť. V tom prípade ale nebude platiť rovnosť hybnosti pretože súčet rýchlostí nebude lineárny, toho si všimol Einstein. Keď dosadíme do rovnice u=ω-v za ω rýchlosť v za v dosadíme m*v/(m+m0) dostaneme rovnicu  v-m*v/(m+m0)=u Einstein si uvedomil, že to bude platiť iba pre malé rýchlosti tak musel použiť pre rozdiel rýchlosti relativistický výpočet

Rovnicu pre zachovanie hybnosti prepísal na tvar pomocou úpravy zlomkov.

 

 

Vykrátením tejto rovnice členom 1-m*v2/(m+m0)*c2

dostaneme rovnicu

Túto rovnicu môžeme upraviť na vzťah  

Z tejto rovnice vydelením člena 1-u*m2/c2 a odmocnením rovnice získame konečný vzťah pre hmotnosť

Tento vzťah hovorí, že teleso rýchlosťou mení svoju hmotnosť a pri rýchlosti svetla by bola hmotnosť telesa nekonečná. To ale nabúrava celú Newtonovú fyziku. Jedno je matematické odvodenie a druhé je praktické odskúšanie teórie. Pre teleso mal zrazu dve hmotnosti. V kľude, keď teleso stálo tak malo hmotnosť m0 a v pohybe hmotnosť m0 narástla na hmotnosť m podľa daného vzťahu. Problém bol ako vlastne zmeriame rozdiely hmotností. Einsteina napadlo, že keď bude mať teleso hmotnosť m0 a môže mať aj určitú potenciálnu, vlastnú energiu. Nazval ju kľudová energia označil ju E0.

Nabudúce o tom napíšem blog

Trochu elektrotechniky dokončenie

21.09.2018

Dokončím články o elektrotechnike popisom Maxwellových výpočtov rýchlosti elektromagnetických vĺn. Maxwellové rovnice boli veľmi komplikované ale v konečnom výsledku vcelku jednoduché. viac »

Trochu elektrotechniky II

18.09.2018

Pokračujem v prvom článku o elektrotechnike. Chcem poukázať na to kde sa vlastne zrodila teória relativity. Silovými účinkami elektrického náboja v magnetickom poly sa zaoberal holandský fyzik viac »

Trochu elektrotechniky

11.09.2018

Napíšem zase nudný blog, niečo z histórie fyziky V tomto článku by som chcel objasniť kde vlastne sa začalo uvažovať o rýchlosti c a teórii relativity. Písal som v predchadzajúcich článkoch viac »

rod rosenstein, rezignácia, biely dom

Námestník ministra spravodlivosti USA Rosenstein rezignoval

24.09.2018 17:32

Rosenstein sa rozhodol odstúpiť z funkcie skôr, než bude prezidentom Trumpom vyhodený.

peniaze, kalkulačka, výplata, zamestnanie, mzda,

Daniari nebudú mať plošné informácie o účtoch všetkých podnikateľov

24.09.2018 17:32

Štát nateraz plošne údaje o bankových transakciách podnikateľov dostávať nebude. Ministerstvo financií stiahlo sporný paragraf.

jemen husiovia vojak

Koalícia vedená Rijádom chce v Jemene tri humanitárne koridory

24.09.2018 17:16

Vojna v Jemene si už vyžiadala tisíce ľudských životov a prinútila vyše tri milióny ľudí opustiť domovy.

United Nations Mandela

V sídle OSN odhalili sochu Nelsona Mandelu

24.09.2018 17:07

Organizácia si ho tak uctila pri príležitosti stého výročia jeho narodenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 215998x
Priemerná čítanosť článkov: 1815x

Autor blogu

Kategórie