Založ si blog

Opravená mechanika

Po definovaní hmotnosti v závislosti na rýchlosti znamená, že kinetická energia musí byť interpretovaná ináč pretože teleso pri zrýchľovaní menilo aj svoju hmotnosť. Sila preto musí byť definovaná ináč. Pôvodná definícia sily je definovaná podľa vzorca dv/dt je zrýchlenie. Hmotnosť m ostáva nezmenená.

Ale keby sme dosadili do vzorca aj relativistickú  hmotnosť,

tak dostaneme pre silu vzorec

Hmotnosť m0  sa nemení.

Kinetická energia v závislosti na čase má vzťah

Dosadením relativistickej hmotnosti do vzorca získame vzorec pre kinetickú energiu.

Po vykrátení dt dostaneme vzorec kde budeme mať premennú iba rýchlosť v Tento integral sa len takto ľahko  vypočítať nedá ale pokúsim sa niečo naznačiť. Odvodený výpočet je z násobenia derivácii. Derivácie sa násobia tak, že podľa určitého systému sa spočítavajú. Majme funkciu x7 jej deriváciou dostaneme funkciu 7*x6. Funkciu x7 môžeme zapísať ako x3*x4=x7. Deriváciou funkcii x3 a x4 dostaneme funkcie 3*x2 a 4*x3. Násobením  týchto derivácii dostaneme deriváciu 12*x6. Ale mali by sme dostáť deriváciu 7*x6, pretože integráciou derivácie je je pôvodná funkcia. V minulom blogu som písal ako sa integruje. Majme funkciu 7x6. Ak by sme túto funkciu integrovali tak pripočítame do exponentu 1 a súčtom exponentov vydelíme funkciu. Dostaneme 7*x6+1=7x7/7=x7 Aby sme takú istú deriváciu dostali násobením derivácii 3*x2 a 4*x3 urobíme tak, že najprv derivácie vynásobíme podľa vzoru (fx)´*fg + (fg)´*f(x). Funkcie fx bude x3 a fg bude x4. Ich derivácie sú 3*x2 a 4*x3. Podľa tohto vzoru vynásobíme 3*x2*x4=3*x6 a 4*x3*x3=4*x6. Spočítame a dostaneme 3*x6+4*x6=7*x6. Integrovaním tejto funkcie dostaneme pôvodnú funkciu x7. To isté platí pri násobení integrálov.

Po integrácii (x*y)´=x*y dostávame rovnicu

 

Z toho si môžeme odvodiť vzoreckde dydx sú diferenciály funkcie yx. Diferenciál je v podstate derivovaná funkcia, len na konci je napísané d ako difernciál a za ním znak funkcie. Napr. x3=3x2*dx.  x3 je funkcia ktorú derivujem, 3x2 je jej derivácia a dx je označenie diferenciálu funkcie. Ten diferenciál má aj svoj význam. Vieme podľa čoho diferencujeme a vieme si ho aj odvodiť. Keď použijeme za x rýchlosť v a za y relativistickú hmotnosť krát rýchlosť, dostaneme prakticky hybnosť kde hmotnosť bude relativistická. Môžeme rozpísať člen na ľavej strany rovnice ako

Dostaneme  potom konečný vzorec pre kinetickú energiu kde je relativistická hmotnosť v integrálnom tvare Tam je potrebné vypočítať integrál

Ten sa obyčajne vypočítať nedá, ale existuje taký fígeľ ako ho vypočítať. Počíta sa to tzv. substitúciou. Je to určitá náhrada napr. ako diskriminant pri kvadratickej rovnici. Kto chodil do deviatej triedy a nebol sprostý z matematiky tak vie o čom píšem. Ako sa to počíta napíšem v ďalšom blogu.

Keď niekto nezasvätený sa pozrie na moje blogy asi si povie, čo sa zbláznil ešte aj na blogoch kde sa píše o politických témach začne odvodzovať integrály.

Planckove jednotky

13.11.2018

Prečo vlastne Planck vytvoril jednotky podľa konštánt. My sme stanovili základné jednotky meter a kilogram podľa určitých dohovorov. Meter je desať milióntina zemského kvadrantu. Kilogram je viac »

Planckove hodnoty

23.10.2018

Einstein zostavil rovnicu pre celkovú energiu telesa E=m·c2 a podľa Planckovej konštanty a frekvencie určil energiu fotónu Ef=h·f. Pokiaľ by sme miesto frekvencie fotónu udávali uhlovú rýchlosť viac »

Planckova konštanta

11.10.2018

Písal som minule, že planckova konštanta si zaslúži vlastný blog. Ako sa k nej dopracovalo. Pri skúmaní žiarenia celkom čierného telesa Anglický fyzici Raylegh a Jeans podľa úvahy, elektromagnetická viac »

triblavina,kamion,dialnica D1

Súvislá diaľnica do Košíc bude skôr cez Maďarsko ako cez Slovensko

11.12.2018 21:23

Bratislava a Košice budú prepojené súvislou diaľnicou minimálne o päť rokov skôr cez územie Maďarska než cez Slovensko.

štrasburg, streľba

Na vianočných trhoch v Štrasburgu sa strieľalo, hlásia obete

11.12.2018 21:17, aktualizované: 23:48

Šlo o teroristický útok, pri ktorom zahynuli najmenej dvaja ľudia, ale niektoré zdroje hovoria až o štyroch mŕtvych.

francúzsko, žlté vesty

Egyptská vláda údajne zakázala predaj žltých viest v obavách z demonštrácií

11.12.2018 20:27

Zakázané predávať žlté vesty majú obchodníci jednotlivcom, nie firmám.

donald trump

USA zaradili Pakistan na zoznam krajín porušujúcich náboženské slobody

11.12.2018 19:32

Presun na čiernu listinu umožňuje, aby USA na Pakistan uvalili sankcie.