Založ si blog

Elektromagnetizmus VI/2

 

Faraday robil pokusy s dvoma cievkami ktoré boli stočené spoločne na jednom jadre. Na jednu cievku pripojil napätie cez reostat, (premenlivý odpor. Keď menil odpor menil sa aj prúd v prvej cievke. Na druhej cievke sa objavilo premenlivé napätie, ktoré kopírovalo zmenu prúdu. Pridaním závitov na druhej cievke napätie vzrástlo lineárne s pomerom závitov. Ako zmenil pomer závitov tak napätie na druhej cievke stúplo v takom istom pomere. V prvej cievke je zmena prúdu ΔI1 tá vytvorí indukované ui1 na indukčnosti prvej cievky L1. Pre indukované napätie do prvej cievky platí vzorec

Zároveň vytvorí zmenu magnetického toku

Zmena magnetického toku indukovala napätie aj do druhej cievky a pomery napätia a počtu závitov boli rovnaké. Indukované napätie v druhej cievke ui2 bolo vytvorené zmenou prúdu I1. Medzi cievkami je určitá vzájomná indukčnosť

Pre jednotlivé cievky môžeme napísať ich indukčnosti L1L2

Pretože pomery napätia a závitov boli lineárne musíme písať v rovnici pre pomery indukčnosti ich odmocniny

Vložením za ui1 dostaneme rovnicu pri zmene prúdu na čase

Násobok odmocnín indukčnosti je vzájomná indukčnosť M. konštanta k určuje previazanosť cievok,  pretože nemusí magnetický tok pôsobiť na všetky závity druhej cievke rovnako ale bude mať určitý rozptyl. Z toho si môžeme odvodiť vzorec

Na druhej cievke môžeme magnetický tok odvodiť podľa vzájomnej indukčnosti

 

Keď budeme uvažovať, že cievky majú spoločný tok môžeme zanedbať vzájomnú indukčnosť, Pomery indukčnosti budú závislé iba na pomere závitoch. Pri striedavom napätí zmena času je udaná jeho uhlovou frekvenciou. Striedavé napätie sa udáva ako efektívne napätie a tiež ho môžeme označiť U. Z tejto úvahy vychádza transformačná rovnica napätia

Toto je základná rovnica pre transformátor. Z týchto úvah vychádzal Tesla ale prvý funkčný kondenzátor bol zostrojený na elektromechanickom princípe. Tento systém je dodnes používaný napr. v starých autách na indukčných cievkach v zapaľovači. V budúcom blogu napíšem ako boli elektromagnetické vlny potvrdené.

Elektromagnetizmus VI

19.11.2019

Pokračujem v blogoch o elektromagnetizme. Nemajú síce nič spoločné s aktuálnou politickou situáciou ale dúfam, že si to niekto prečíta Vrátim sa k striedavým prúdom Pri striedavom prúde viac »

Elektromagnetizmus V

12.11.2019

Pokračujem v mojich nezaujímavých, apolitických blogoch o elektromagnetizme Vrátim sa k magnetizmu Elektromagnetická cievka má tzv. vlastnú indukčnosť. Keby sme menili indukčný tok zmenou prúdu viac »

Elektromagnetizmus IV

23.10.2019

Pokračujem v mojich apolitických nezaujímavých blogoch o elektromagnetizme. Predstavme si drôt kde sa budú elektrické elementárne náboje stláčať a uvoľňovať striedavo. Okolo drôtu bude viac »

lietadlo, letisko, doprava, Frankfurt, Mesiac

V Čile zmizlo vojenské lietadlo s 38 osobami

10.12.2019 06:29

Lietadlo smerovalo na čilskú antarktickú Základňu prezidenta Eduarda Freia Montalvu.

vajíčka

O čo ide v ľútom boji o sliepky

10.12.2019 06:00

Bojovníci za práva sliepok žiadajú zmenu technológie - klietkový chov nahradiť podstielkovým. Hydinári považujú podstielkový chov za prekonaný.

Marcela Pastoreková

Bratislavská nemocnica bude vysvetľovať smrť bábätka na súde

10.12.2019 06:00

Prípad smrti jedenásťmesačného Miria bude mať dohru na súde. Matka Marcela Pastoreková vyčíta lekárom, že posledné chvíle nemohla stráviť so synom.

SR Bratislava OBSE Zasadnutie BAX

Americký diplomat: Jednoznačne podporujeme ukrajinského prezidenta

10.12.2019 06:00

USA sa nevrátia k bežným vzťahom s Ruskom, kým neukončí okupáciu územia Ukrajiny,“ povedal pre Pravdu vysokopostavený americký diplomat Philip Reeker.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 143
Celková čítanosť: 304923x
Priemerná čítanosť článkov: 2132x

Autor blogu

Kategórie