Založ si blog

Opravená mechanika II.

 

V predchadzajúcom blogu som písal, že do vzorca pre odvodenie kinetickej energie musíme vypočítať tento integrál

Tento integrál sa musí riešiť tzv. substitúciou. Tzn. že musíme v člene nahradiť takú časť ktorá nám dalo by sa povedať zavadzia. Substitúciou si zvolíme člen pod odmocninou, označuje sa t. Odvodíme si aj diferenciál z tejto funkcie dt a vyjadríme z toho diferenciál dv

Do značky integrálu dole kde je 0 a hore v vpíšeme hodnoty ktoré sme dosadili do vzorca pre substitúcii. Označené sú dole t1 a hore t2.

Keď to vložíme do integrálu tak v sa vykráti z dv a –c2/2 dáme pred integrál pretože už s tým nebudeme nič robiť. Zápis integrálu bez násobiteľa -m0 potom vyzerá takto Pri integrácii pripočítame k exponentu 1 vydelíme funkciu výsledným exponentom. Dostanem takýto zápis                         . Vložíme substitúciu dostaneme vzorec

Po odpočítaní t2-t1  a vynásobení člena –m0 dostaneme vzorec a pripočítam so vzorcom dostavam vzorec m0*v2 a -m0*v2sa vykrátia a dostávame konečný výsledok  pre kinetickú energiu. Prvý člen pravej strane rovnice Predstavuje celkovú energiu. Je to slávna Einsteinová rovnica Druhý člen rovnice predstavuje tzv. kľudovu energiu

Celkovú energiu potom môžeme zapísať ako E=Ek+E0.

Pokiaľ by ste neverili, že je to skutočne aj pre menšie rýchlosti tak si to skúste prepočítať a porovnať s Newtonovým vzorcom. Len je treba zobrať hodnoty aspoň s troma nulami pretože pod odmocninou nebudú presné výsledky. Na veľkú presnosť by sme potrebovali výkonný počítač, preto malé rýchlosti je výhodné počítať s Newtonovým vzťahom.

Einsteinov vzťah vyjadruje vlastne pomer hmotnosti k elektromagnetickému žiareniu. Akú energiu fotónov môžeme získať zo zmeny elektrického náboja keď mu dodáme energie na zmenu elektrickej intenzity. Hmotnosť sa skladá z elektrických častíc a väzbových energii. Najsilnejšie sily v hmote sú jadrové sily ktoré držia jadrá pokope a zároveň nedovolia elektrickým časticiam z ktorých sa skladajú neutróny a protóny spojiť sa dokopy. Keby sme ich chceli uvoľniť museli by sme nejakým spôsobom rozbiť jadro atómu. Pri rozbití jadra budú pôsobiť aj elektrické odpudivé sily, pretože jadrové sily pôsobia iba na veľmi malú vzdialenosť. Energia ktorá by sa uvoľnila pri rozbití jadra atómu by sa premenila na kinetickú energiu častíc ktoré vznikli rozbitím pôvodného jadra. Tým vlastne získame obrovskú tepeľnú energiu. To bola vlastne myšlienka na zostrojenatómovej bomby. Potvrdila Einsteinov vzťah E=m*c2 . Najlepšie overenie toho vzťahu je tzv. anihilácia. Je to spojenie hmoty a antihmoty. Antihmota sa líši od obyčajnej hmoty tým, že jednotlivé elektrické častice hmoty majú opačný potenciál. Napr. elektróny ktoré sú na obale jadier atómov pri obyčajnej hodnote majú záporný potenciál ale antihmota má kladné elektróny. Pri stretnutí sa premení až 100% hmoty na žiarenie. Veľmi dobre to bolo potvrdené na americkom urýchľovači Tevatron kde sa spájali protóny a antiprotóny o vysokej energii a veľkej hustote.

 

 

Trochu elektrotechniky dokončenie

21.09.2018

Dokončím články o elektrotechnike popisom Maxwellových výpočtov rýchlosti elektromagnetických vĺn. Maxwellové rovnice boli veľmi komplikované ale v konečnom výsledku vcelku jednoduché. viac »

Trochu elektrotechniky II

18.09.2018

Pokračujem v prvom článku o elektrotechnike. Chcem poukázať na to kde sa vlastne zrodila teória relativity. Silovými účinkami elektrického náboja v magnetickom poly sa zaoberal holandský fyzik viac »

Trochu elektrotechniky

11.09.2018

Napíšem zase nudný blog, niečo z histórie fyziky V tomto článku by som chcel objasniť kde vlastne sa začalo uvažovať o rýchlosti c a teórii relativity. Písal som v predchadzajúcich článkoch viac »

jemen husiovia vojak

Koalícia vedená Rijádom chce v Jemene tri humanitárne koridory

24.09.2018 17:16

Vojna v Jemene si už vyžiadala tisíce ľudských životov a prinútila vyše tri milióny ľudí opustiť domovy.

United Nations Mandela

V sídle OSN odhalili sochu Nelsona Mandelu

24.09.2018 17:07

Organizácia si ho tak uctila pri príležitosti stého výročia jeho narodenia.

putá, zatknutie, kriminalita, zločin,

V Nórsku odsúdili inžiniera iránskeho pôvodu, navádzal na terorizmus

24.09.2018 16:42

Muž na súde poprel, že by vyzýval na teroristické útoky. Tvrdil, že jeho plánom bolo preniknúť do IS, aby ho zničil zvnútra.

pištoľ, zbraň, lúpež, krádež, zlodej

Päťročný chlapec sa zastrelil nájdenou zbraňou

24.09.2018 16:31

Chlapček bol sám v izbe, v ktorej našiel strelnú zbraň. V dome boli aj traja jeho súrodenci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 215991x
Priemerná čítanosť článkov: 1815x

Autor blogu

Kategórie