Založ si blog

Opravená mechanika II.

 

V predchadzajúcom blogu som písal, že do vzorca pre odvodenie kinetickej energie musíme vypočítať tento integrál

Tento integrál sa musí riešiť tzv. substitúciou. Tzn. že musíme v člene nahradiť takú časť ktorá nám dalo by sa povedať zavadzia. Substitúciou si zvolíme člen pod odmocninou, označuje sa t. Odvodíme si aj diferenciál z tejto funkcie dt a vyjadríme z toho diferenciál dv

Do značky integrálu dole kde je 0 a hore v vpíšeme hodnoty ktoré sme dosadili do vzorca pre substitúcii. Označené sú dole t1 a hore t2.

Keď to vložíme do integrálu tak v sa vykráti z dv a –c2/2 dáme pred integrál pretože už s tým nebudeme nič robiť. Zápis integrálu bez násobiteľa -m0 potom vyzerá takto Pri integrácii pripočítame k exponentu 1 vydelíme funkciu výsledným exponentom. Dostanem takýto zápis                         . Vložíme substitúciu dostaneme vzorec

Po odpočítaní t2-t1  a vynásobení člena –m0 dostaneme vzorec a pripočítam so vzorcom dostavam vzorec m0*v2 a -m0*v2sa vykrátia a dostávame konečný výsledok  pre kinetickú energiu. Prvý člen pravej strane rovnice Predstavuje celkovú energiu. Je to slávna Einsteinová rovnica Druhý člen rovnice predstavuje tzv. kľudovu energiu

Celkovú energiu potom môžeme zapísať ako E=Ek+E0.

Pokiaľ by ste neverili, že je to skutočne aj pre menšie rýchlosti tak si to skúste prepočítať a porovnať s Newtonovým vzorcom. Len je treba zobrať hodnoty aspoň s troma nulami pretože pod odmocninou nebudú presné výsledky. Na veľkú presnosť by sme potrebovali výkonný počítač, preto malé rýchlosti je výhodné počítať s Newtonovým vzťahom.

Einsteinov vzťah vyjadruje vlastne pomer hmotnosti k elektromagnetickému žiareniu. Akú energiu fotónov môžeme získať zo zmeny elektrického náboja keď mu dodáme energie na zmenu elektrickej intenzity. Hmotnosť sa skladá z elektrických častíc a väzbových energii. Najsilnejšie sily v hmote sú jadrové sily ktoré držia jadrá pokope a zároveň nedovolia elektrickým časticiam z ktorých sa skladajú neutróny a protóny spojiť sa dokopy. Keby sme ich chceli uvoľniť museli by sme nejakým spôsobom rozbiť jadro atómu. Pri rozbití jadra budú pôsobiť aj elektrické odpudivé sily, pretože jadrové sily pôsobia iba na veľmi malú vzdialenosť. Energia ktorá by sa uvoľnila pri rozbití jadra atómu by sa premenila na kinetickú energiu častíc ktoré vznikli rozbitím pôvodného jadra. Tým vlastne získame obrovskú tepeľnú energiu. To bola vlastne myšlienka na zostrojenatómovej bomby. Potvrdila Einsteinov vzťah E=m*c2 . Najlepšie overenie toho vzťahu je tzv. anihilácia. Je to spojenie hmoty a antihmoty. Antihmota sa líši od obyčajnej hmoty tým, že jednotlivé elektrické častice hmoty majú opačný potenciál. Napr. elektróny ktoré sú na obale jadier atómov pri obyčajnej hodnote majú záporný potenciál ale antihmota má kladné elektróny. Pri stretnutí sa premení až 100% hmoty na žiarenie. Veľmi dobre to bolo potvrdené na americkom urýchľovači Tevatron kde sa spájali protóny a antiprotóny o vysokej energii a veľkej hustote.

 

 

Svetlo a konštanta

13.06.2018

Popis spektra žiarenia sa cez Raylegh - Jeansovho vyžarovacieho zákona a Wienovho vyžarovacieho zákona sa dostal do slepej uličky, pretože jeden popisoval spektrum žiarenia presne pri nízkych viac »

Teplo a svetlo III

06.06.2018

Pokračujem v doplnení článku o teple a svetle. Trochu tie jednotlivé blogy píšem od konca. Musím presnejšie vysvetliť ako sme sa vlastne dostali ku vzťahom pre žiarenie. Prví sa o popis svetelného viac »

Teplo a svetlo II

23.05.2018

Trochu by som chcel nadviazať na predchadzajúci článok. Boli tam Plancková konštanta a Wienová konštanta. Pri ich matematickom odvodení sa využila tzv. Bolztmanová konštanta. Trochu ju rozvediem viac »

sarmat

Rusi zverejnili nové videá svojich špičkových zbraní, pozrite si ich

19.07.2018 22:29

Futuristické zbrane, z ktorých niektoré sú už v službe, sú navrhnuté tak, aby poskytli Rusku silný odstrašujúci účinok proti akejkoľvek agresii.

Finland Trump Putin Summit

Čiernohorci odmietli slová Trumpa, že by boli schopní vyvolať svetovú vojnu

19.07.2018 21:57

"Čierna Hora je maličká krajina s veľmi silnými ľuďmi... Majú veľmi tvrdých ľudí. Môžu sa stať útočnými a - dobré ráno - máme tu tretiu svetovú vojnu," povedal Trump.

Ukrajina, vojaci

Rusko sa ospravedlnilo arménskemu Paniku za spôsobenú paniku

19.07.2018 21:27

Počas neohláseného cvičenia ruskí vojaci v dedine strieľali a prechádzali vojenskými vozidlami.

orbán, jad va-šem

Protestujúci bránili Orbánovi v ceste od pomníka holokaustu Jad va-šem

19.07.2018 21:13

Protestujúci niesli transparenty s nápisi "Nikdy viac!" a "Hanbi sa!" v maďarskom a hebrejskom jazyku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 116
Celková čítanosť: 206597x
Priemerná čítanosť článkov: 1781x

Autor blogu

Kategórie