Založ si blog

Opravená mechanika II.

 

V predchadzajúcom blogu som písal, že do vzorca pre odvodenie kinetickej energie musíme vypočítať tento integrál

Tento integrál sa musí riešiť tzv. substitúciou. Tzn. že musíme v člene nahradiť takú časť ktorá nám dalo by sa povedať zavadzia. Substitúciou si zvolíme člen pod odmocninou, označuje sa t. Odvodíme si aj diferenciál z tejto funkcie dt a vyjadríme z toho diferenciál dv

Do značky integrálu dole kde je 0 a hore v vpíšeme hodnoty ktoré sme dosadili do vzorca pre substitúcii. Označené sú dole t1 a hore t2.

Keď to vložíme do integrálu tak v sa vykráti z dv a –c2/2 dáme pred integrál pretože už s tým nebudeme nič robiť. Zápis integrálu bez násobiteľa -m0 potom vyzerá takto Pri integrácii pripočítame k exponentu 1 vydelíme funkciu výsledným exponentom. Dostanem takýto zápis                         . Vložíme substitúciu dostaneme vzorec

Po odpočítaní t2-t1  a vynásobení člena –m0 dostaneme vzorec a pripočítam so vzorcom dostavam vzorec m0*v2 a -m0*v2sa vykrátia a dostávame konečný výsledok  pre kinetickú energiu. Prvý člen pravej strane rovnice Predstavuje celkovú energiu. Je to slávna Einsteinová rovnica Druhý člen rovnice predstavuje tzv. kľudovu energiu

Celkovú energiu potom môžeme zapísať ako E=Ek+E0.

Pokiaľ by ste neverili, že je to skutočne aj pre menšie rýchlosti tak si to skúste prepočítať a porovnať s Newtonovým vzorcom. Len je treba zobrať hodnoty aspoň s troma nulami pretože pod odmocninou nebudú presné výsledky. Na veľkú presnosť by sme potrebovali výkonný počítač, preto malé rýchlosti je výhodné počítať s Newtonovým vzťahom.

Einsteinov vzťah vyjadruje vlastne pomer hmotnosti k elektromagnetickému žiareniu. Akú energiu fotónov môžeme získať zo zmeny elektrického náboja keď mu dodáme energie na zmenu elektrickej intenzity. Hmotnosť sa skladá z elektrických častíc a väzbových energii. Najsilnejšie sily v hmote sú jadrové sily ktoré držia jadrá pokope a zároveň nedovolia elektrickým časticiam z ktorých sa skladajú neutróny a protóny spojiť sa dokopy. Keby sme ich chceli uvoľniť museli by sme nejakým spôsobom rozbiť jadro atómu. Pri rozbití jadra budú pôsobiť aj elektrické odpudivé sily, pretože jadrové sily pôsobia iba na veľmi malú vzdialenosť. Energia ktorá by sa uvoľnila pri rozbití jadra atómu by sa premenila na kinetickú energiu častíc ktoré vznikli rozbitím pôvodného jadra. Tým vlastne získame obrovskú tepeľnú energiu. To bola vlastne myšlienka na zostrojenatómovej bomby. Potvrdila Einsteinov vzťah E=m*c2 . Najlepšie overenie toho vzťahu je tzv. anihilácia. Je to spojenie hmoty a antihmoty. Antihmota sa líši od obyčajnej hmoty tým, že jednotlivé elektrické častice hmoty majú opačný potenciál. Napr. elektróny ktoré sú na obale jadier atómov pri obyčajnej hodnote majú záporný potenciál ale antihmota má kladné elektróny. Pri stretnutí sa premení až 100% hmoty na žiarenie. Veľmi dobre to bolo potvrdené na americkom urýchľovači Tevatron kde sa spájali protóny a antiprotóny o vysokej energii a veľkej hustote.

 

 

Rýchlosť svetla a hodnoty vákua

04.04.2018

V minulom blogu som spomenul, že hodnota 1A ampera bola 1desatina pôvodnej jednotky abamper 1abA. Bola znížená z praktických dôvodov. 1A je taká hodnota pri ktorej prierezom vodiča prejde elektrický viac »

Prečo je rýchlosť svetla vo vákuu presná keď ju nevieme odmerať

19.03.2018

Do týchto spolitizovaných blogov skúsim napísať blog z fyziky. Možno si to niekto aj prečíta. Rýchlosť svetla vo vákuu má presnú hodnotu c=299792458 m/s táto hodnota je dohodnutá. Túto viac »

Opravená mechanika

06.02.2018

Po definovaní hmotnosti v závislosti na rýchlosti znamená, že kinetická energia musí byť interpretovaná ináč pretože teleso pri zrýchľovaní menilo aj svoju hmotnosť. Sila preto musí byť viac »

NTU robot, Singapur

Robot zložil stoličku z Ikea za dvadsať minút. Za koľko to zvládnete vy?

21.04.2018 06:49

Jedenásť minút premýšľať, deväť minút skladal. Singapurským vedcom sa podarilo vyvinúť robota, ktorý zložil stoličku Ikea.

KĽDR, raketa, Kim Čong-un

Kim zastavil jadrové i raketové testy a uzavrie strelnicu

21.04.2018 06:20

Severokórejský vodca Kim Čong-un oznámil, že KĽDR s okamžitou platnosťou zastavuje jadrové a raketové testy a uzavrie jadrovú strelnicu na severe krajiny.

žena tulipány medická záhrada Bratislava deti

V sobotu teplomer zaútočí na tridsiatku

21.04.2018 06:00

Počasie z posledných dní spôsobí, že tohtoročný apríl bude patriť k najteplejším v histórii meteorologických meraní.

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov nevylučuje dodanie striel S-300 sýrskemu režimu

20.04.2018 23:11

Ruský minister zahraničných vecí ďalej uviedol, že Rusko sa v minulosti vyhýbalo dodávaniu týchto systémov Asadovej vláde z dôvodu nátlaku Západu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 196557x
Priemerná čítanosť článkov: 1771x

Autor blogu

Kategórie